Zapraszamy na kurs

NOWOCZESNE METODY I TECHNIKI LECZENIA

DYSFUNKCJI MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWYCH

Z DIAGNOSTYKĄ RÓŻNICOWĄ

Obecna wiedza na temat powięzi i jej znaczenia w leczeniu dolegliwości bólowych jest uważana za nowatorskie podejście do pojęcia bólu, metod leczenia czy  treningu.  Techniki powięziowe związane są bezpośrednio z postępowaniem leczniczym, którego celem jest  przywrócenie prawidłowej elastyczności i mobilności tkanki łącznej, a tym samym przywrócenie właściwych wolnych zakończeń nerwowych. Obecnie badania nad powięzią pokazują, że buduje ona całe ciało, przenika niemalże wszystkie jego struktury: mięśnie, kości, włókna nerwowe a także narządy wewnętrzne. Dlatego też bezpośrednio po urazie tworzy środowisko dla naprawy tkanki. Znajomość fizjologii oraz  patogenezy dysfunkcji  mięśniowo-powięziowych pozwala skutecznie postępować w przypadku zaburzeń i dysfunkcji narządu ruchu. 

Stosowanie technik powięziowych w dysfunkcjach narządu ruchu przyczynia się do zmiany budowy, fizjologii i biomechaniki wielu struktur anatomicznych. Dzięki temu możemy skutecznie rozwiązywać dolegliwości bólowe przez zmianę gęstości i plastyczności powięzi, która w wyniku  urazów czy dysfunkcji została zaburzona.

Celem kursu jest zdobycie umiejętności w zakresie :

Oceny i analizy taśm anatomicznych

Samodzielne diagnozowanie poszczególnych struktur anatomicznych ( diagnostyczne testy funkcjonalne)

Dobieranie skutecznej strategii leczenie w przypadku wybranych schorzeń i dysfunkcji narządu ruchu. 

Uczestnik kursu uzyskuje umiejętność praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy dotyczącej koncepcji pracy mięśniowo- powięziowej w konkretnych jednostkach i schorzeniach bólowych.

TEMATYKA KURSU:

CZĘŚĆ TEORETYCZNA

1. Wprowadzenie do terapii mięśniowo-powięziowych – definicja

2. System powięziowy – o czym mowa.

3. Fizjologia i anatomia w kontekście jednostki mięśniowo-powięziowej

4. Mechanizmy powodujące rzutowanie objawów bólowych 

5. Dysfunkcje i restrykcje powięziowe.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA

1. Ocena wzrokowa pacjenta.

2. Analiza i badanie globalne poszczególnych taśm mięśniowo powięziowych

3. Badanie i ocena funkcjonalna szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa, strategia leczenia powięziowego i wybranych dysfunkcji w tym rejonie.

4. Badanie i ocena funkcjonalna lędźwiowego odcinka kręgosłupa, strategia leczenia powięziowego i wybranych dysfunkcji w tym rejonie.

5. Diagnostyka i techniki mięśniowo- powięziowego uwalniania obszarów miednicy i kości krzyżowej.

Badanie diagnostyczne i testy funkcjonalne stawów obwodowych. Strategie leczenia powięziowego w wybranych dysfunkcjach

 

Termin kursu: 23-24.01.2021

Miejsce kursu: Katowice/Chorzów

Godzinowy plan kursu

I dzień: 9:00-18:00 

II dzień: 9:00-17:00

Koszt: 1000 zł 

 

Dr Marta Motow-Czyż  fizjoterapeuta z 16-letnim doświadczeniem zawodowym. Absolwentka studiów wyższych i doktoranckich na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Terapeuta z zakresu metody PNF oraz metody Kaltenborna. Ukończyła wiele szkoleń w tym certyfikowane szkolenia z Manipulacja powięzi – fascial manipulation według Stecco,  Manualnej terapia punktów spustowych w leczeniu dysfunkcji układu ruchu, Mięśniowo-powięziowa terapii odcinka lędźwiowego i miednicy, Techniki osteopatyczne – kompleksowa diagnostyka i terapia stawu kolanowego, Bezpośrednie techniki osteopatyczne z wykorzystanie modelu FDM i wiele innych. Pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Do chwili obecnej uczestniczyła w wielu sympozjach i konferencjach naukowych z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Swoje praktyczne doświadczenie stara się popierać działalnością naukową. Autor i współautor wielu pracy naukowych. Pracując z pacjentami różnymi metodami w sposób kompleksowy pomaga w rehabilitacji ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, geriatrycznymi oraz z wadami postawy. 

Mgr Przemysław Więcławek – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego  oraz certyfikowany terapeuta powięziowy.  Od 14 lat specjalizuje się w leczeniu schorzeń i dysfunkcji narządu ruchu. Na co dzień swoje doświadczenie wykorzystuje w pracy w Szpitalu na Oddziale Rehabilitacji oraz prowadząc prywatny Gabinet Fizjoterapii. Absolwent szkoleń i kursów takich jak: manipulacja powięzi wg. Stecco, terapia powięziowa ukierunkowana na funkcję, techniki powięziowe, bezpośrednie techniki powięziowe z wykorzystaniem FDM, terapia manualna wg. Plaatsmana, manualne techniki leczenia dyskopatii lędźwiowej, centralna stabilność – niestabilność, kompensacyjne schematy ruchowe przy dysfunkcjach stabilizacyjnych, nowoczesna koncepcja stabilizacji stawów obwodowych, stabilizacja szyjnego odcinka kręgosłupa i stawu skroniowo – żuchwowego, badanie i fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniach obręczy barkowej, osteopatyczna terapia wisceralna, kinesio taping, nowoczesne standardy rehabilitacji ortopedycznej kolano, kręgosłup, staw skokowy.

Telefon do kontaktu:  Dr Marta Motow-Czyż 501676741, Mgr Przemysław Więcławek- 791267226

Zgłoszenie na kurs proszę wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.