KOMPLEKSOWA TERAPIA POWIĘZIOWA Z DIAGNOSTYKĄ FUNKCJONALNĄ

Obecna wiedza na temat powięzi i jej znaczenia w leczeniu dolegliwości bólowych jest uważana za nowatorskie podejście do pojęcia bólu, metod leczenia czy  treningu.  Techniki powięziowe związane są bezpośrednio z postępowaniem leczniczym, którego celem jest  przywrócenie prawidłowej elastyczności i mobilności tkanki łącznej, a tym samym przywrócenie właściwych wolnych zakończeń nerwowych. Obecnie badania nad powięzią pokazują, że buduje ona całe ciało, przenika niemalże wszystkie jego struktury: mięśnie, kości, włókna nerwowe a także narządy wewnętrzne. Dlatego też bezpośrednio po urazie tworzy środowisko dla naprawy tkanki. Znajomość fizjologii oraz  patogenezy dysfunkcji  mięśniowo-powięziowych pozwala skutecznie postępować w przypadku zaburzeń i dysfunkcji narządu ruchu. 

Stosowanie technik powięziowych w dysfunkcjach narządu ruchu przyczynia się do zmiany budowy, fizjologii i biomechaniki wielu struktur anatomicznych. Dzięki temu możemy skutecznie rozwiązywać dolegliwości bólowe przez zmianę gęstości i plastyczności powięzi, która w wyniku  urazów czy dysfunkcji została zaburzona.

Cel szkolenia: Szkolenie to ma na celu przedstawienie roli powięzi w problematyce dysfunkcji tkanek miękkich. Uczestnik kursu zdobędzie umiejętności i kompetencje w zakresie diagnostyki zaburzeń mięśniowo-powięziowych. Dodatkowo uczestnik będzie potrafił przeprowadzić terapie mięśniowo- powięziową  i zastosować jej kluczowe techniki celem likwidacji i leczenia wielu dolegliwości bólowych narządu ruchu. Dzięki szkoleniu uczestnik będzie posiadał wachlarz narzędzi, które znajdą szerokie zastosowanie w leczeniu zespołów i dolegliwości bólowych narządu ruchu. Szkolenie kończy się certyfikatem.

Grupa docelowa: fizjoterapeuci, masażyści , studenci kierunków medycznych ( minimum po 2 roku studiów), lekarze, pielęgniarki,  trenerzy sportowi posiadający wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii .

Wymagania wstępne: Uczestnik posiada podstawową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i biomechaniki układu ruchu.

ILOŚĆ GODZIN:  22 godzin dydaktycznych ( 3 dni )

TEMATYKA KURSU:

CZĘŚĆ TEORETYCZNA:

1. Wprowadzenie do terapii rozluźniania- mięśniowo-powięziowego. Łańcuchy mięśniowo-powięziowe ich znaczenie w terapii..

2. Mechanizmy powodujące rzutowanie objawów bólowych. Dysfunkcje i restrykcje powięziowe - podstawy teoretyczne powstawania dysfunkcji mięśniowo-powięziowych. Wskazania i przeciwskazania do terapii.

CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:

3. Ocena wzrokowa pacjenta. Analiza i badanie globalne poszczególnych taśm mięśniowo powięziowych.

4. GÓRNY KWADRAT ( ODCINEK SZYJNY, PIERSIOWY, KOŃCZYNA GÓRNA)

Rozluźnianie mięśniowo- powięziowe:

Anatomia regionu

Biomechanika regionu

Najczęstsze patologie, urazy 

5. Stymulacja i odbudowa powięzi- zastosowanie kliniczne

6. Testy lokalizujące przyczyny i objawy pacjenta- zróżnicowanie przyczyn dysfunkcji powięzi.

7. Diagnostyka manualna, pokaz technik: techniki powięziowe, techniki funkcyjne, opracowanie bruzd międzymięśniowych.

8. Metody i techniki terapii powięzi w połączeniu z technikami ( MET, Myofascial Release, Activ Tissue Release).

9. DOLNY KWADRAT ( ODCINEK LĘDŹWIOWY, MIEDNICA, KOŃCZYNA DOLNA)

Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe:

Anatomia regionu

Biomechanika regionu

Najczęstsze patologie, urazy

10. Analiza funkcjonalna pacjenta. Stymulacja i odbudowa powięzi- zastosowanie kliniczne

11. Testy lokalizujące przyczyny i objawy pacjenta- zróżnicowanie przyczyn dysfunkcji powięzi

12. Diagnostyka manualna, pokaz technik: techniki powięziowe, techniki funkcyjne, opracowanie bruzd międzymięśniowych

13. Metody i techniki terapii powięzi w połączeniu z technikami ( MET, Myofascial Release, Activ Tissue Release)

 

OGÓLNE EFEKTY KSZTAŁCENIA I POTWIERDZENIE NABYTYCH KOMPETENCJI

Uczestnik po skończeniu szkolenia posiada następujące efekty kształcenia:

a. w zakresie wiedzy posiada:

• specjalistyczną wiedzę z zakresu  anatomii układu mięśniowo-szkieletowego w odniesieniu do funkcjonowania powięzi. 

• Zna kliniczne znaczenie ciągłości mięśniowo-powięziowej, 

• umie interpretować dysfunkcje układu ruchu z uwzględnieniem funkcjonowania układu mięśniowo-powięziowego,

b. zakresie umiejętności potrafi:

• dokonać klinicznej interpretacji zaburzeń postawy i ruchu w odniesieniu do dysfunkcji powięziowej w celu wyboru interwencji terapeutycznej,

• potrafi wykorzystać manualne techniki powięziowe i odpowiednio je zastosować w różnych sytuacjach klinicznych,

c. w zakresie kompetencji społecznych:

• posiada umiejętności pracy zespołowej oraz komunikacji z pacjentem.

• Jest zdolny do wyciągania wniosków z własnych obserwacji.

 

Na naszym kursie otrzymują Państwo:

• ogrom wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych opartych o doświadczenie zawodowe (oparte o praktykę gabinetu, a nie tylko z książki)

• obszerny skrypt szkoleniowy

Miejsce realizacji: Katowice

Termin realizacji kursu: 28-30.10.2022

Cena kursu: 1450 zł

Cena kursu zawiera profesjonalne przeprowadzenie szkolenia, zapewnienie materiałów szkoleniowych, poczęstunek, certyfikat. 

Zgłoszenie na kurs proszę wysyłać na adres:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

dr Marta Motow-Czyż – doktor nauk w zakresie fizjoterapii, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych o tematyce medycznej. Fizjoterapeuta z 18 letnim doświadczeniem prowadząca własną praktykę w MReh Centrum Rehabilitacji.  Absolwent  i certyfikowany instruktor wielu szkoleni i kursów między innymi: Manipulacja powięzi – fascial manipulation według Stecco, Metody Terapii Manualnej wg Kaltenborna- Evjenth, Metody PNF, Metody Manualnej Terapia Punktów Spustowych, Masażu leczniczego, Kinetic Control, Kinezjotapingu, Bezpośrednich Techniki Powięziowych z wykorzystaniem FDM, Mięśniowo-powięziowej Terapia Miednicy i Kręgosłupa Lędźwiowego, Technik Osteopatycznych i Kompleksowej Diagnostyki i Terapia Stawu Kolanowego. Metoda FITS -Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz, Kinesio taping, Suche Igłowanie, Mezoterapia w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa. Pracując z pacjentami w kompleksowy sposób pomaga w rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami narządu ruchu, schorzeniami neurologicznymi oraz z wadami postawy. W pracy ze swoimi pacjentami stara się przywrócić im możliwie jak najwięcej funkcji, które z powodu urazu zostały uszkodzone.

 

 

Do pobrania: Regulamin (PDF)

Ładuję…

Telefon do kontaktu:  Dr Marta Motow-Czyż 501676741