Zapraszamy na kurs
NOWOCZESNE METODY I TECHNIKI LECZENIA
DYSFUNKCJI MIĘŚNIOWO-POWIĘZIOWYCH
Z DIAGNOSTYKĄ RÓŻNICOWĄ
Obecna wiedza na temat powięzi i jej znaczenia w leczeniu dolegliwości bólowych jest uważana za nowatorskie podejście do pojęcia bólu, metod leczenia czy treningu. Techniki powięziowe związane są bezpośrednio z postępowaniem leczniczym, którego celem jest przywrócenie prawidłowej elastyczności i mobilności tkanki łącznej, a tym samym przywrócenie właściwych wolnych zakończeń nerwowych. Obecnie badania nad powięzią pokazują, że buduje ona całe ciało, przenika niemalże wszystkie jego struktury: mięśnie, kości, włókna nerwowe a także narządy wewnętrzne. Dlatego też bezpośrednio po urazie tworzy środowisko dla naprawy tkanki. Znajomość fizjologii oraz patogenezy dysfunkcji mięśniowo-powięziowych pozwala skutecznie postępować w przypadku zaburzeń i dysfunkcji narządu ruchu.
Stosowanie technik powięziowych w dysfunkcjach narządu ruchu przyczynia się do zmiany budowy, fizjologii i biomechaniki wielu struktur anatomicznych. Dzięki temu możemy skutecznie rozwiązywać dolegliwości bólowe przez zmianę gęstości i plastyczności powięzi, która w wyniku urazów czy dysfunkcji została zaburzona.
Celem kursu jest zdobycie umiejętności w zakresie :
• Oceny i analizy taśm anatomicznych
• Samodzielne diagnozowanie poszczególnych struktur anatomicznych ( diagnostyczne testy funkcjonalne)
• Dobieranie skutecznej strategii leczenie w przypadku wybranych schorzeń i dysfunkcji narządu ruchu.
Uczestnik kursu uzyskuje umiejętność praktycznego wykorzystania nabytej wiedzy dotyczącej koncepcji pracy mięśniowo- powięziowej w konkretnych jednostkach i schorzeniach bólowych.
TEMATYKA KURSU:
CZĘŚĆ TEORETYCZNA
1. Wprowadzenie do terapii mięśniowo-powięziowych – definicja
2. System powięziowy – o czym mowa.
3. Fizjologia i anatomia w kontekście jednostki mięśniowo-powięziowej
4. Mechanizmy powodujące rzutowanie objawów bólowych
5. Dysfunkcje i restrykcje powięziowe.
CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
1. Ocena wzrokowa pacjenta.
2. Analiza i badanie globalne poszczególnych taśm mięśniowo powięziowych
3. Badanie i ocena funkcjonalna szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa, strategia leczenia powięziowego i wybranych dysfunkcji w tym rejonie.
4. Badanie i ocena funkcjonalna lędźwiowego odcinka kręgosłupa, strategia leczenia powięziowego i wybranych dysfunkcji w tym rejonie.
5. Diagnostyka i techniki mięśniowo- powięziowego uwalniania obszarów miednicy i kości krzyżowej.
Badanie diagnostyczne i testy funkcjonalne stawów obwodowych. Strategie leczenia powięziowego w wybranych dysfunkcjach
Termin kursu: 23-24.01.2021
Miejsce kursu: Katowice/Chorzów
Godzinowy plan kursu
I dzień: 9:00-18:00
II dzień: 9:00-17:00
Koszt: 1000 zł
Dr Marta Motow-Czyż fizjoterapeuta z 16-letnim doświadczeniem zawodowym. Absolwentka studiów wyższych i doktoranckich na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Terapeuta z zakresu metody PNF oraz metody Kaltenborna. Ukończyła wiele szkoleń w tym certyfikowane szkolenia z Manipulacja powięzi – fascial manipulation według Stecco, Manualnej terapia punktów spustowych w leczeniu dysfunkcji układu ruchu, Mięśniowo-powięziowa terapii odcinka lędźwiowego i miednicy, Techniki osteopatyczne – kompleksowa diagnostyka i terapia stawu kolanowego, Bezpośrednie techniki osteopatyczne z wykorzystanie modelu FDM i wiele innych. Pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie. Do chwili obecnej uczestniczyła w wielu sympozjach i konferencjach naukowych z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Swoje praktyczne doświadczenie stara się popierać działalnością naukową. Autor i współautor wielu pracy naukowych. Pracując z pacjentami różnymi metodami w sposób kompleksowy pomaga w rehabilitacji ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, geriatrycznymi oraz z wadami postawy.
Mgr Przemysław Więcławek – absolwent Akademii Wychowania Fizycznego oraz certyfikowany terapeuta powięziowy. Od 14 lat specjalizuje się w leczeniu schorzeń i dysfunkcji narządu ruchu. Na co dzień swoje doświadczenie wykorzystuje w pracy w Szpitalu na Oddziale Rehabilitacji oraz prowadząc prywatny Gabinet Fizjoterapii. Absolwent szkoleń i kursów takich jak: manipulacja powięzi wg. Stecco, terapia powięziowa ukierunkowana na funkcję, techniki powięziowe, bezpośrednie techniki powięziowe z wykorzystaniem FDM, terapia manualna wg. Plaatsmana, manualne techniki leczenia dyskopatii lędźwiowej, centralna stabilność – niestabilność, kompensacyjne schematy ruchowe przy dysfunkcjach stabilizacyjnych, nowoczesna koncepcja stabilizacji stawów obwodowych, stabilizacja szyjnego odcinka kręgosłupa i stawu skroniowo – żuchwowego, badanie i fizjoterapia funkcjonalna w uszkodzeniach obręczy barkowej, osteopatyczna terapia wisceralna, kinesio taping, nowoczesne standardy rehabilitacji ortopedycznej kolano, kręgosłup, staw skokowy.
Telefon do kontaktu: Dr Marta Motow-Czyż 501676741, Mgr Przemysław Więcławek- 791267226
Zgłoszenie na kurs proszę wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.