Czym zatem jest choroba zwyrodnieniowa i jak ją leczyć?

Choroba zwyrodnieniowa, to zmiany występujące w wieku starszym, które są efektem niszczenia i zużywania się chrząstek stawowych. Może ona dotyczyć wielu stawów. Najczęściej dotyka jednak dużych: biodrowych, kolanowych, barkowych, czy stawów w obrębie kręgosłupa (szczególnie odcinka lędźwiowego). W wyniku zmian chorobowych, chrząstki stawowe ulegają wysuszeniu, zmętnieniu i zwłóknieniu, co skutkuje pojawieniem się ubytku i szczeliny.  Toczące się w nasadach kostnych zmiany wtórne, prowadzą do uszkodzeń w stawach, a tym samym do upośledzenia czynności ruchowych stawów oraz bólu. Objawy te mogą pojawić się podczas chodzenia, jak również w spoczynku. Często pacjenci skarżą się na bóle poranne, które ulegają zmniejszeniu po rozruszaniu się. Zmianom tym, może wtórnie towarzyszyć proces zapalny błony maziowej, objawiający się w postaci obrzękniętego stawu. W przypadku zaawansowanej choroby, może pojawić się przykurcz w stawie.

Jaki rodzaj leczenia stosować, by był on skuteczny?

W początkowym okresie leczenia kiedy mamy do czynienia z ostrym bólem i dużym obrzękiem wraz z wysiękiem, lekarz zleca stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz kieruje pacjenta do fizjoterapeuty na zabiegi fizykoterapii. Fizjoterapeuta zaleca zastosowanie  jonoforezy. Jest to zabieg, który polega na wprowadzeniu do tkanek (chorego miejsca) leku w postaci maści, przy pomocy prądu o stałym natężeniu. Celem jonoforezy jest wprowadzenie leku do ustroju w określone miejsce przez nieuszkodzoną skórę. Jest to zabieg bezbolesny i nieinwazyjny. 

Kolejnym zabiegiem, który może być stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej jest sonoterapia. Wykonuje się ją przy użyciu ultradźwięków. Zabieg polega na oddziaływaniu poprzez skórę (na głębiej położone struktury ciała) fali ultradźwiękowej, w celu uzyskania efektów terapeutycznych. Sonoterapia jest bezbolesna, a jej przebieg polega na wykonywaniu mikromasażu ciała, który jest skutkiem wahania ciśnienia podczas przebiegu fali dźwiękowej. Głównym zadaniem ultradźwięków jest zmniejszenie  dolegliwości bólowych oraz stanu zapalnego w stawie.

W chorobie zwyrodnieniowej, można również zastosować zabieg przy użyciu pola magnetycznego. Przyspiesza on regenerację chorych tkanek, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie. Jednocześnie zabieg ten korzystnie wpływa na procesy oddychania tkankowego i regenerację tkanek. Terapia przy użyciu pola magnetycznego przyspiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej. Powoduje też zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki, dzięki czemu procesy odżywiania chorego miejsca zachodzą szybciej, a tym samym łagodzi ból.

Niezależnie ile zabiegów zastosujemy z zakresu fizykoterapii, bardzo ważny jest ruch. W przypadku choroby zwyrodnieniowej, należy stosować różnego rodzaju ćwiczenia rehabilitacyjne, usprawniające pracę mięśni. Wzmacniając mięśnie, jednocześnie poprawiana jest ruchomość w obrębie stawu, w wyniku czego nie dochodzi do przykurczu stawu. Ćwiczenia dla osób starszych z chorobą zwyrodnieniową, w połączeniu z innymi metodami rehabilitacji, to idealny sposób na to, by utrzymać możliwości ruchowe na odpowiednim poziomie. W bezpieczny i skuteczny sposób zapobiegają negatywnym zmianom, które pojawiają się wraz z wiekiem. Ważne są również spacery. Zalecane jest chodzenie minimum 5 razy w tygodniu po 30 minut dziennie. W tym celu polecany jest i obecnie bardzo popularny dla osób starszych, nordic walking. 

Niezależnie,  który rodzaj terapii zastosujemy ważne jest, aby pacjent po zabiegach wyszedł zadowolony i by faktycznie poprawiła się jego jakość życia. Dlatego ważne jest by fizjoterapeuta pracował nad FUNKCJĄ, KTÓREJ CHORY POTRZEBUJE, a którą utracił w wyniku toczącej się choroby zwyrodnieniowej.

Add Comment